LJUSSTAKAR, ett par, porslin, nyrokoko, Meissen, Tyskland, 1800-tal.
Skaft i from av kvinna med barn. H ca 32.
Slitage. Fotnagg. Mindre sprickor på ena figurparet. Tillverkningsdefekt. Lagning på ljushållare. En sannolikt andrasortering.