Rikt illustrerad av kolorerade laveringar. Samtida helfranskt skinnband med upphöjda bind och präglad och förgylld dekor.
Slitage, smärre skador och sprickor på bandet, ej genomgången.
Arne Nilssons samling, Sandviken.