Rak form. Skuren dekor av bl a bladstav, kannelerade avsmalnande ben. Senare vitmålade med delvis förgylld dekor. Stoppad sits samt ryggstöd klädda i ljusgrön textil med florala mönster. Signerade SAS KLS.
Senare förstärkning. Lagade.