Mahognyfanerat, skiva med fasade hörn. Dekorelement av mässing. Nedåt avsmalnande ben med senare mässingsskoningar. Två lådor samt skåpsdel med bakomliggande inredning. L 47 B 36 H 67. Nyckel finns.
Senare kompletterat. Lagat. Repor. Slitage. Maskstunget.