Ek. Välvt krön, underdel med dörrpar samt bakomliggande hyllplan. Överdel med dörrpar, bakomliggande inredning i form av hyllplan samt senare hänganordning. Senare elektrifierad samt insatt glasinredning. Förgyllda beslag. L 100 B 71 H ca 205. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Sprickor. Skador. Senare kompletterat, lagat. Limrester.