Förgylld mässing och vit marmor. Bordspendylen med vitemaljerad urtavla. H 40. Ljusstakarna för två ljus. H 33. Pendel finns.
Slitage. En ljusstake med löst beslag. Bordspendyl med lagad bakdekor. Löst sittande dekordelar. Repor på urtavla. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.