Mahognyfanér. Raka kannelerade ben. Utfällbar skiva. Dekor av pärlstav. Låsa med indelade fack. B ca 43 resp 86. L ca 89. H ca 77.
Slitage. Fanérskador. Maskstunget. Något ostadigt. Nyckel saknas.