Mahogny och rotfaner, skurna lister, 4 lådor, skrivklaff. L 115 b 55 138.
Slitage. Sprickor i faner. Sprickor. Pennmärken. Avslag. Fläckar. Skrivklaff låst. Nyckel saknas.
Lådor ej låsta. Skrivklaff låst.