Ek. Skrivbord med rektangulär skiva, tre lådor, fyra spiralsvarvade kopplade ben. L 100, b 50, h 85. Karmstol med rektangulär stoppad ryggbricka, stoppade armlän med skurna avslut i form av djurhuvuden, stoppad sits, fyra spiralsvarvade ben med fotkryss. Nyckel finns.
Slitage, repor, smärre fläckar på stolssitsen.