FLACONG, glas René Lalique, Frankrike. 1900-talets andra hälft.
Flancon n 4. Slipat glas. H 10.
Slitage, repor, nagg.
Félix Marcilhac, "R. Lalique", catalogue raisonné de l'oeuvre de verre, Paris 1994, sid 342, katalognr 593.
Modellen formgiven år 1920.