Resebestick i fodral av rött marokängskinn med präglad och förgylld dekorrand, gaffel modell Gammal fransk, kniv med järnblad, snäckmodell, l 17-21. Sockertång med genombruten dekor av bla filigran, l 14.
Slitage, gaffel och kniv med graverade initialer och hör möjligen ej ursprungligen samman med schatull. Sockertången med smärre dekorskada.