Fanerad med valnöt. 4 lådor. Låsningsbar sidopilaster. Beslag av mässing. Uppsats med vippbarspegel. 2 mässingsljusstakar. 2 lådor. L 100. b 52. Total H 220.
Några fanerskador. Repor. Slagmärken. Nyckel saknas.