VAS SAMT SKÅL, porslin, bla Qianlong, Kina 1700-tal.

Trumpetformad vas med pagidlandskap i underglasyrblått, h 25. Skål med drakdekor i underglasyrblått, diam 12, h 5.

Slitage, vasen med stora påmålade kantlagningar, båda med nagg varav skålen med obetydliga.

Lähtöhinta
1 500 SEK