Bronserad. Uppsvängt krön med dekor av växtslingor, fleuroner samt bladformation. Underdel av krön med lagerblad, voluter samt centralt placerad lyra. Spegel flankerad av kolonner med korintiskt kapitäl och bas. H ca 142.
Skador. Sprickor. Bakstycke saknas. Troligen senare glas. Slitage, bronsering med slitage.