Vitmålat. Rak form. Skiva med profilerad kant. Två lådor i sarg. Runda svarvade ben. Beslag i mässing. L 102, B 61, H 76.
Bruksslitage. Senare förstärkning. Färgslitage. Märken och repor. Senare bemålning.