BORD, gustavianskt, 1700-tal.
Mahognyfanér. Rund form. Fyra nedåt avsmalnande ben, kopplade, mässingsskodda fötter. Bronserade dekorelement, bla i form av fleuroner och pinjekotte. Inläggningar i mässing. Ursprungligen ställ till glob. Diam 81, H 63.
Slitage. Repor. Ställvist blekt och fläckad/skadad skiva. Fanérskador.
Globen förstörd i Gävle branden 1869.