Högsmal form. Överdel med lucka med underliggande platta. 3 Luckor i fronten. Fyra ben. L ca 33 (L 9 rökutgången)), B ca 33, H ca 78.
Bruksslitage. Märken och repor. Anlupet. Ena gångjärnet till lucka på överdelen trasig. Ej funktionstestad.