Runda med rik dekor i polykroma emaljfärger av blommor och fåglar, i mitten rund reserv med arabisk skrift som lyder i ungefärlig översättning: "magi sätt för kvinnor att föda barn, 1210", diam 22.
Enligt uppgift beställda av Shahen av Persien.
Slitage, enstaka smärre nagg.