Fanér av mahogny. Låda. Ringbeslag med krönande rosett. Nedåt avsmalnande ben, mässingsskodda fötter. L 64, B 41, H 75.
Slitage. Repor. Hack. Krackelerad ytbehandling. Nyckel saknas.