Rektangulär form. Rikt skuren dekor. Parställda dörrar med bakomliggande hylla. Skuren dekor på dörrarna i form av maskaron. Avslutas med skurna tassar i form av liggande hund. L 151, B 50, H 110.
Slitage. Märken och repor. Torrsprickor. Kompletterad. Lagad. Maskstunget. Skador. Fläckar. Nyckel saknas.