KANNA samt SKÅL, 3 delar, stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand, 1900-tal.
Balusterformad kanna med hänkel i gul och brunglasyr. Vågformad skål med träådringsmönster. Skål formad som en boomerang i brun och blå spräcklig glasyr. D ca 13. L ca 21. H ca 2-34.
Slitage. Repor.Fläckar.