Fanerad med mahogny. Svängd form. 3 lådor. 3 svängda dörrar med bakomliggande hyllplan. Uppsats med spegeltriptyk. Skuren dekor. L 155. B 56. H 160. Nyckel finns.
Repor. Slagmärken. Smärre fanerskador.