GARNITYR MED BORDSPENDYL OCH ett par KANDELABRAR, 3 delar, nyrenässans, sent 1800-tal.
Svart- resp gråspräcklig sten. Bordspendylen med svängda ornament i gulmetall, främre lejontassar. Pendel medföljer. Ett par kandelabrar, kolonnformade skaft, femarmade. H 47-49. Nyckel finns.
Slitage, repor, nagg. Bordspendylen ej funktionstestad.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?