Rektangulär kista, med lock, delvis bemålad bla dricka målning och reserver på framsidan, på kulfötter, invändigt två fack med lock. Utbytt lås. L 94 b 63 h 52. Nyckel finns.
Omfattande slitage. Fläckar. Repor. Sprickor. Omfattande färgbortfall. Senare bemålat invändigt. Senare beslag. Komplettering på lock.