Bronserad mässing. Vegetativ dekor krönt av kerub hållandes blomgirlanger. Porslinsdetalj med motiv av blommor. Pendel finns. Urtavla i emalj. L ca 32. H ca 36. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Anlöpningar. Spricka. Vingar på kerubi något lösa. Glaslucka på urtavla saknas. Ej funktionstestad.