Fanerat med mahogny, dekor av mässingslister, uppsats med jalusiedörrar, skiva med grönt präglat skinn, mässingsskodda ben. L 140 b 69 h 77/110. Stol Karl Johan, medföljer.
Slitage. En mässingslist med skada en del saknas. Grönt skinn med skador. Anlöpningar. Repor. Enstaka fanerskador. Fanerlagningar. Nyckel saknas.