NATTLÅDA/KISTA på BENSTÄLLNING, barock, 1700-tal.
Ek med svärtad dekor. Rektangulär form. Smidda beslag. Ägarmärkning "J. Eden Stockholm" under benställning. L 62, B 50, H 28/60 med benställning. Nyckel finns.
Slitage. Sprickor. Repor. Färgbortfall. Senare bemålad invändigt. Kompletterad. Möjl delvis samtida benställning.