Rödbrun botten med flera kvadratiska och rektangulära resevrer med polykroma medaljonger och geometriska figurer samt stiliserade växter och botehmönster. Flera smala bårder.
Något slitage, något smutsig, obetydliga fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med obetydliga trampveck och skador.