TABURETTER, 2 st, gustaviansk och gustaviansk stil, en med Husgerådskammarens märkning, 1700- resp 1800-tal.
Svängda sarger. Bladstavsdekor. Hörnfleuroner. Kannelerade ben. Stoppad sits. L 43, B 43, H 42.
Slitage. Renoverade och kompletterade, bla fötterna på den gustavianska. Sprickor.