BYRÅ, rokoko, 1700-tal.
Mahogny och rotfanér. Bukig form, konturerad skiva. Beslag i mässing. Svärtade detaljer. L 119, B 53, H 78. Nyckel finns.
Slitage. Förstärkt bakstycke. Sprickor. Repor. Skador.