Mässing, skaft i glas, grön marmorimitation, oljehus i klarglas med olivslipning, kupa i vitt opakt glas. H ca41 (exkl kupa).
Slitage. Anlöpningar. Ej funktionstestad. Trol senare kupa. Nagg och sprickor på glasskaft. Linjeröret saknas.