Fanerad med olika träslag. 3 lådor. Svängd form. Dekorelement och beslag i mässing, bla gallerkant. Skiva med inlägg och präglad bård. L 44, B 30, H 70.
Slitage, ställvis hårt. Fanerskador, bortfall, bitar medföljer. Dekorelement saknas, samt är lösa. Maskstungen. Sprickor. Lagningar. Står ostadigt pga att en fothylsa är lös och medföljer. Senare beslag. Utbytta lås. Nyckel saknas.