Tvådelad. Svartmålad med mässingsdetaljer. Överdel i Louis XVI-stil med dekor av medaljong med målat porslin, krönt av bandrosett och flankerad av kolonner med korintiska och joniska kapitäler. Underdel i nyrenässans. Kopplade ben. B ca 44. L 58. H ca 143. Nyckel finns.
Slitage. Lådor saknas. Skador. Senare bemålat. Smärre kompletteringar. Repor. Medaljong på krön är lös. Sprickor.