SKÅP, barock, 1600/1700-tal.
Ek. Skåpsdörr med bakomliggande hyllinredning, på lös benställning med med svarvade ben. L ca 196, b 65, h 213. Nyckel finns.
Slitage, repor, maskstunget, delbortfall, senare benställning.