CARL LARSSON, etsning, sign. 1906.
Porträtt av Carl Gustaf Laurin, plåtstorl 11,8 x 15,7.
Tre böcker av Laurin medföljer: "Kulturhistorisk bilderbok", "Konsthistoria" och "Skämtbilder", halvfranska skinnband.
Missfärgad och med fläckar, ej examinerad ur ram. Böckerna ej genomgångna.
Hjert & Hjert: Carl Larsson, Grafiska verk, sid 132.