URNA MED LOCK, porslin och biskvi, Sevresliknande märke, 1900-talets andra hälft.
Balusterformad med toppigt lock. Bemålad i blått och guld med polykroma fält med putti. Dekor av blomstergirlander, hänklar i form av ansiktsmaskaroner. H 38.
Något slitage, obetydliga bladnagg.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?