Ek. Rund emaljerad urtavla med mässingskant. Rik svarvad dekor av urnor, skuren blomsterdekor. H 134. Lod medföljer. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Smärre dekorskador och avslag. Repor. Ej funktionstestad.