Fanerat med mahogny. Raka kärlade ben. Sarg med två lådor. Uppsats med jalusie och skrivinredning. L 87, B 86 H 112 cm. Signerat med kallstämpel CLB.
Slitage. senare nyckelskyltar, fanerskador, skador. Nyckel saknas.