Kanna med hänkel, empirestil, märkt Samuel Pettersson, Linköping, 1913. Ask med lock på tre fötter, lock krönt med blomma, rokokostil. Silverhalt 800 och utländska stämplar. H ca 7,5- 8.
Slitage. Anlöpningar. Nagg. Repor. Senare förgyllning på insida av ask.