Bägare med lock och handtag. Vegetativ dekor samt monogramgravyr under krona. Runt fat. D ca 13,5.-34. H ca 20,5.
Slitage. Repor. Rispor. Anlöpningar. Bristning. Lagning. Skador. Kantnagg. Upphängning på fat senare tillsatt.