SKÅL på FOT/VAS, glas, Edvin Ollers, Kosta. 1917/18.
Hyttarbete. Skål, grön med blåsor och sliror, klockformad på utdriven fot. Modellnummer 42. H 20, diam 25.
Slitage. Repor.
Litteratur: Gregor Paulsson (red). Modernt svenskt glas. Stockholm 1943. Bild sid 137. Erik G Folcker. Kosta och Orrefors. Svenska Slöjdföreningens Tidskrift 1917. Bild sid 91.