JOHAN BAPTISTA HOMANN, karta, gravyr, "Stockholm", 1700-tal.
"Accurater Grundrissund Prospect Der Kön Schwed Reichs u Hauptstadt Stockholm..", handkolorerad, bildstorl 59 x 51.
Veck samt smärre fläckar och smärre lagning, ej examinerad ur ram.