Mahogny fanérad. Underede med dörrpar, ovanliggande skrivinredning med rullkaff. Överdel med dörpar, innan förliggande hyllinreding. Dörrpar med innan förliggande hyllinrdning. Dekor av skurna medaljonger med allegoriska motiv. lösa delar medföljer. L 110, b 223, h 192 Nyckel finns.
Slitage, repor, sprickor, maskstunget, delar saknas.