Mahogny.
Soffa, L 140.
taburett,
2 karmstolar,
4 stolar.
Stoppade rygg och sitsar. Raka ben. Skuren dekor. Dekorelement i mässing. Raka ben. Taburett med mässingtassar. Stolsryggar med delvis genombruten rygg.
Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Bleckt. Avslagna bitar på några av stolsryggarnas skurna dekor. Slitage på klädseln, fläckar, hål. Smuts. Kantstött.