Rödpatinerad skål med dekor av mässingsfleuroner samt avslutande kotteknopp. Sex ljusarmar av förgylld mässing med fleuroner. D ca 45. H ca 43.
Slitage. Repor. Skador på patinan. Anlöpningar på mässingsdekoren. Visst bortfall av förgyllning.