FÄLLSTOL, "Tripo", 1950-tal.
Ihopfällbar trästomme med klädsel i geometriskt polykromt 50-tals mönster. Utfälld, höjd 81, bredd 53. Ihopfällbar, längd 92, h 12.
Klädsel med enstaka fläckar. Stomme med smärre slitage, lite ranglig. Transportväska saknas.