Olikfärgad mahogny med rombmönster. Snedställda hörn. Upptill med två dörrar, bakomliggande hyllor och lådor med draghandtag. Nedtill med två dörrar och bakomliggande utdragbara lådor. Nycklar i mässing. L 94, b 44, h 169. Nyckel finns.
Obetydligt slitage. Smärre rispor och repor vid nyckelhålets beslag.