KONSTGLAS, 4 delar, Vicke Lindstrand, Kosta, 1900-talets andra hälft.
Vaser samt fat. Tre delar med lilaröd glasmassa och en vas helt transparent. Ett par vaser med bubbeldekor. Fat H 5-34. Fat med diam 14 cm.
Smärre slitage, rispor undertill. Beläggningar invändigt.