Ur serien Meubles Memoire, modellnummer TD310. Rosewood. Med tre lådor i sarg samt skrivskiva. Spegel och två fack i skivan. Svängda ben, mässingsbeslag. Patina i form av tillverkade hål (liknande maskstunget trä). Plakettmärkt med numrering på sida, undersidan etikettmärkt. Certifikat medföljer. L 77 B 46 H 72. Nyckel finns.
Slitage. Smärre repor, märken.
Inköpt på NK 2006.