Mahogny och teak. Rak form, rundade hörn, svarvade ben. L 190, b 85, h (exkl madrass) 29. Med lös madrass, klädd i grått läder. Utdragbar låda med välvd botten, l 131, b 68.
Slitage, repor. Senare skinnklädsel.